“ĒDAM ATBILDĪGI!”

2015 (2)

Ekoskolu_projekts_logo_FEE

Ēdam atbildiigi (2)

 

 

 

2015.- 2017. gadā mūsu pirmsskolas izglītības iestāde  iesaistījās starptautiskā vides izglītības projektā “Ēdam atbildīgi!”.  Kopā ar 19 citām Latvijas skolām pirmajā projekta gadā kā pilotskola piedalījāmies programmas metodoloģijas pilnveidošanā.

Projektā iesaistījās deviņas Eiropas valstis – Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.

Caur dažādām praktiskām rīcībām un izglītojošām aktivitātēm centāmies  saprast,  kā pārtika ietekmē vidi, mūsu veselību un arī sociālos jautājumus globālā mērogā.

* Projekta koordinatore mūsu PII- vadītājas vietniece  izglītības jomā Inita Artistova.

MŪSU IEGUVUMI UN DARBI PROJEKTĀ

  • vairāk zinām par mūsu pārtikas globālo ietekmi,
  • esam pilnveidojuši bērnu pašapkalpošanās prasmes: paši klājam galdu, paši uzliekam sev ēdienu,
  • mācāmies gatavot vienkāršus ēdienus,
  • cenšamies ēst mazāk, bet labāk, 
  • esam uzlabojuši ēdienkarti, vairāk uzturā lietojam dārzeņus un augļus, vairāk dzeram ūdeni,
  • izvairāmies no saldumu lietošanas starp ēdienreizēm,
  • mūsu našķi ir veselīgi,
  • sekojam pārtikas pārpalikumu daudzumam, cenšamies tos samazināt!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2017./2018. mācību gads:

2017.gada Ziemassvētku saldumu paciņās- veselīgi našķi!

Šajos Ziemassvētkos rūķi strādājuši īpaši čakli un saldumu paciņās bērniem salikuši ne tikai “Laimas” konfektes, bet arī  veselīgus našķus- mandarīnus, dažādus sēklu mušļus un pašgatavotas karameles bez krāsvielām. Šos gardumus pagatavoja čaklā saimniece Lāsma tepat netālu, Lejasciema pagasta “Mērupēs”! 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Piparkūkas danco!

Ziemassvētkus gaidot, visa pirmsskolas saime- gan mazie, gan lielie- cepam gardas piparkūkas, jo mīklu tām gatavoja Gulbenes konditorejas “Gardums” prasmīgās pavāres. Piparkūku ir tik daudz, ka pietiek gan pašiem, gan svētku dāvanām mūsu pilsētas vientuļajiem senioriem:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Iepazīstam purvu

Novembra pēdējā nedēļā bērni vingrinājās pagatavot dzērvenes pūdercukurā, jo kopā ar skolotājām  iepazina tādu interesantu un daudzveidīgu ekosistēmu kā purvs!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Medus brokastis un svētku pusdienas 17.novembrī

Rīta pusē  pie mums ciemojās biškopis Rolands Krevics, kurš bērniem un pieaugušajiem pastāstīja par bitēm, bišu nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā un, protams, cienāja visus ar  saldo un veselīgo medu, kurš ievākts tepat, Gulbenes apkārtnē.

Pusdienojām, kā jau svētkos pienākas, pie skaisti klātiem galdiem. Šķīvjos- gards ēdiens no vietējiem un sezonālajiem produktiem.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zaļais launags zaļai planētai

2.novembrī  bija 2017.gada Ekoskolas Rīcības dienu centrālais notikums mūsu bērnudārzā. Jau rīta pusē bērni gatavoja veselīgus un dabai draudzīgus našķus, ar ko pēcpusdienā pacienāt vecākus. Tapa dažādi dārzeņu un augļu salāti, veselīgas uzkodas, tika pat cepta maize. Arī vecāki ieradās ar līdzpaņemtiem cienastiem. Launags prātam bija iepazīšanās ar svarīgu  informāciju par dažādām globālām vides problēmām. Vecāki varēja pārbaudīt savas zināšanas, atbildot uz jautājumiem par   klimata pārmaiņām, mūsu pārtiku, atkritumiem, u.c. 

Vairāk Rīcības dienu foto- galerijā!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rudens salātu darbnīcas

29.septembrī, Miķeļdienā, visās grupās bērni mācījās gatavot salātus, izmantojot  pašu dārzos izaudzētos augļus un dārzeņus. Salāti garšoja lieliski! Visi cienājās ar prieku, šķīvji drīz vien bija tukši, un viens otrs savainots pirkstiņš prieku par pašu rokām gatavoto ēdienu īpaši nemazināja:

**********************************************************************************************

2016./2017. mācību gads:

Augusta nogalē bērnudārza augļu dārzā mūs priecē ābolu raža jaunajās ābelītēs, kā arī krietni sakuplojušās pupas un piparmētras!

P8290441 (1280x960)

P8290438 (1280x960)

P8290446 (1280x960)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

28.jūnijā zemnieku saimniecībā “Lielkrūzes” projekta koordinatoru semināra ietvaros notika arī projekta galvenā tēla- KĀMĪŠU- SALIDOJUMS. Arī mūsu Hugo piedalījās!

P6280426 (1280x774)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………Pavasaris arī mūsu ēdienkartē!

Maijā gardām mutēm ēdam skābeņu zupu, redīsu salātus, rabarberu plātsmaizi, kā arī dažādus zaļumus. Visi šie dārzeņi ir vietējie- tepat, Gulbenes pievārtē,  zemnieku saimniecībā “Pļavnieki” izaudzēti:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tā mēs ēdam (24.-28. aprīlis)

Galvenais projekta izaicinājums mūsu bērnudārzā joprojām ir būtisks pārtikas atkritumu daudzuma samazinājums. Iepriekšējā (2015./2016.)  mācību gada laikā izdevās samazināt  pārpalikumus par gandrīz 10% un pagājušajā pavasarī  mūsu rezultāts  bija vidēji 16% pārtikas atkritumu dienā. Lai noskaidrotu, vai  šī mācību gada laikā izdevies šo rezultātu vēl uzlabot, atkal veselu nedēļu katru dienu cītīgi svērām ēdiena pārpalikumus un rēķinājām procentus. 

Lūk, rezultāti!

Secinājums- mums izdevies vēl par 2% samazināt izniekotā ēdiena daudzumu. Tomēr arvien vēl jāturpina pilnveidot bērnudārza ēdienkarti, lai atkritumos nonāktu iespējami mazāk pārtikas.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Mācāmies audzēt garšaugus

Pavasarī visas grupu palodzes pārvērtušās par mini dārziņiem- paši audzējam sīpollokus un dažādus garšaugus, lai ēdienā vairāk vitamīnu, bet nejaukie vīrusi ne tuvumā nenāk!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pavasaris sagaidīts!

Pavasara vitamīnu dzēriens- bērzu sula– garšo gan lieliem, gan maziem!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Mācāmies par pienu

IMG_0250

Kas dod pienu? Kā tas nonāk veikalā? Kādus produktus ražo no piena?- uz šādiem jautājumiem 5-gadnieku grupas audzēkņi meklēja atbildes rotaļnodarbībā, kuru vadīja mūsu praktikante- RPIVA studente Ieva. Uz dažiem jautājumiem atbildēt bija pavisam viegli- bērniem palīdzēja FasTracKids ekonomikas nodarbībā mācītais. Tagad zinām- vispareizāk ir pirkt vietējos produktus!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Mācāmies rotaļājoties

31.janvārī, apgūstot burtiņu H, 5-gadnieku grupas bērni gan paši gatavoja maizītes ar skolotājas Gunitas vārīto garšīgo aveņu ievārījumu, gan veidoja JAHTAS no vietējiem āboliem un sieriņa. Šādi mācoties, burti paliek atmiņā gluži nemanot un vienlaikus veidojas prasmes gatavot ēdienu un lietot uzturā vietējos produktus!

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bērni novērtē ēdiena kvalitāti

Jaunais 2017.gads 4-gadnieku un 5-gadnieku grupās iesācies ar nopietnu uzdevumu, proti, iesaistīšanos ēdienu kvalitātes vērtēšanā, izmantojot emociju sejiņas. Cenšoties samazināt pārtikas atkritumu daudzumu, esam sapratuši, ka ēdienam jābūt ne vien no vietējiem un sezonāliem produktiem gatavotam, bet arī garšīgam. Kā saka bērni- MUMS GARŠO GARŠĪGAIS ;)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ziemassvētku vecītis šogad dāvanu paciņās  mūsu bērniem bija ielicis tikai vietējo ražotāju- “Laimas”,  “Pūres”, “Skrīveru saldumu” izgatavotās konfektes. Lūdzām rūķiem, lai nākamgad pievieno arī kādu veselīgu našķi!

………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………

Svinam valsts svētkus

17. novembrī, Latvijas Dzimšanas dienu sagaidot, svētku pusdienas- skaisti klāti galdi, šķīvjos-veselīgs un garšīgs ēdiens no vietējiem produktiem!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pētām saldinātos dzērienus

Ekoskolu Rīcības dienu laikā mūsu 6-gadnieki izpētīja, cik daudz cukura satur saldinātie dzērieni, izrādījās, nelielajā puslitra pudelītē  ir  gandrīz 3 dienu cukura norma! Bērni tagad zina, ka visveselīgāk ir dzeršanai lietot krāna ūdeni!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Iepazīstinām ar projektu

4.novembrī novada pirmsskolas pedagogu metodiskajā dienā iepazīstinājām kolēģus no 11 izglītības iestādēm ar projekta idejām un mācībām, kā arī mudinājām pievērst vairāk uzmanības atbildīgam pārtikas patēriņam.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pasaules pārtikas dienu sagaidot, 14. oktobrī mācījāmies gatavot veselīgus ēdienus no vietējiem un sezonāliem produktiem

*********************************************************************************************

2015./2016.mācību gads:

Pilot-gada noslēguma pasākums 26. maijā

Dienas pirmajā pusē izpriecājušies piepūšamajās atrakcijās, pēcpusdienā kopā ar tētiem, mammām, brāļiem, māsām un vecmammām svinējām projekta pirmā gada noslēgumu.  Tautas dejas visu 6 grupu bērnu priekšnesumos sekoja cita citai, pārsteiguma balvas saņēma gan mazie, gan lielie, – visi, kas godam darbojušies projektā. Vecākus aicinājām apskatīt plakātus, kuros ir attēlotas mūsu aktivitātes, kā arī iesaistīties tiešajā pirkšanā, iegādājoties dažādus piena produktus, garšvielas un veselīgus kārumus  tieši no mūsu novada ražotājiem.  Pēc mielošanās ar gardo pavasara vitamīnu zupu sekoja aktivitātes grupu laukumos- bērni un vecāki labprāt izmēģināja spēkus dārzeņu un augļu atpazīšanā pēc to sēklām, pēc attēliem un, protams, pēc garšas, šoreiz gan ar aizsietām acīm. Interesanti bija darboties ar irbulīšiem, sacensties  pupiņu šķirošanā un nogaršot pavisam neparastus cienastus- augu pienus, pieneņu kaperus un medu, nātru čipsus-, un pašiem pagatavot maizītes ar pavasara zaļumiem.

P5260070

P5260114

P5260045

P5260156

Vairāk pasākuma foto- galerijā :)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zaļā darbnīca

Šogad mūsu nelielajā dārziņā visas dobes aizņēmuši garšaugi. Pašu rokām no mazām sēkliņām audzēti, tagad dobēs braši zaļo maurloki, dažādu šķirņu baziliks, dilles, pētersīļi, pipar-  un citronmētras u.c. augi. Tā kā  dobēs vietas visam nepietiek, zirņi un pupas aug grupu laukumos :) 

P5270170

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ciemošanās zemnieku saimniecībā “Kalna Pakalnieši” 

23. maijā 5-gadnieku grupas bērni kopā ar skolotājām un vecākiem ciemojās bioloģiskajā zemnieku saimniecībā. Ar lielu interesi un sirsnību bērni apskatīja un arī paglaudīja gotiņas un citus mājdzīvniekus, pasmaržoja dažādās mētras (piparmētras, zemeņu mētras, šokolādes, un vēl daudzas jo daudzas citas), arī nedaudz pastrādāja.  Saimniece Gunta mūs pacienāja ar brīnišķīgi gardu rupjmaizi, dažādiem pašgatavotiem sieriem  un pat saldējumu! Uzzinājām arī par Tiešās pirkšanas piedāvājumiem.

P5230041

 

P5230069

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ģimeņu anketēšana (16.-20. maijs)

Lai noskaidrotu, kuras no projekta aktivitātēm mūsu ģimenēm patika vislabāk un bija visnoderīgākās, kā arī to, kā šī mācību gada laikā ir mainījušies  iepirkšanās un ēšanas paradumi, aicinājām audzēkņu vecākus un arī darbiniekus atbildēt uz dažiem jautājumiem.

 Lūk, anketu apkopojums
 Kā redzams, rezultāti ir lieliski! :) 

Paldies par atsaucību, atbildēm, idejām un arī ieteikumiem turpmākajiem darbiem! 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Projekta prezentācija novada Ģimeņu svētkos 14. maijā 

Gulbenes novada Ģimeņu svētkos  ekopadomes dalībnieki iepazīstināja klātesošos ar projekta aktivitātēm mūsu bērnudārzā, dalīja pašgatavotus bukletus par produktiem BEZ palmu eļļas, kā arī cienāja ar auksto zupu, veselīgām maizītēm ar pašu audzētiem un vāktiem zaļumiem un pavasara vitamīnu dzērienu.

P5140035

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tā mēs ēdam (25.-29. aprīlis)

Galvenais projekta izaicinājums bija būtisks pārtikas atkritumu daudzuma samazinājums mūsu bērnudārzā. Lai noskaidrotu, kā tas mācību gada laikā izdevies, vēlreiz veselu nedēļu katru dienu cītīgi svērām ēdiena pārpalikumus un rēķinājām procentus. 

Lūk, rezultāti!

Secinājums- mums veicas arvien labāk. Tomēr arvien vēl jāturpina meklēt jaunas idejas, lai atkritumos nonāktu iespējami mazāk pārtikas.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ekouzvedumi “Ēdam atbildīgi!” (20.-21.aprīlis)

Jau par tradīciju kļuvušie ekouzvedumi šajā pavasarī bija veltīti pārtikas tēmai.

P4200032 - kopija

P4200011 - kopija

P4210091 - kopija

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pavasara vitamīnu nedēļa (11.-15. aprīlis)

Šajā nedēļā turpinājām dzert bērzu sulas no tepat, bērnudārza pagalmā, augošiem kokiem, mielojāmies  ar pašu bērnu rokām sētiem  un audzētiem zaļumiem- sīpollokiem, kressalātiem, baziliku, dillēm, u.c., kā arī diedzētiem  graudiem.

P4110023 - kopija

Mācījāmies gatavot pesto un smūtijus:

P4120030 - kopija

 

P4150064 - kopija

Vecākie bērni centās noskaidrot, cik daudz cukura satur veikalā nopērkamie dzērieni, un gudri  izvēlējās turpmāk lietot pašgatavotās sulas no savā dārzā salasītajām ogām. Ar lielu interesi bērni pētīja, kādus vitamīnus satur  bērnudārza ēdienkartē iekļautie produkti.

P4130048

Daudz laika veltījām rotaļām ārā- saulītē, kas, kā zināms, ir labākais D vitamīna avots :)

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zibakcija Pasaules ūdens dienā

22. martā visās bērnudārza grupās notika diskusijas, videofilmu vērošana, kā arī  daudzveidīga radoša darbošanās ar mērķi- veicināt ūdens taupīšanu un pilnveidot izpratni, ka krānā ūdens ir labs un derīgs lietošanai uzturā. Vecākie bērni izgatavoja uzlīmes “Taupi ūdeni!”, kuras tika pielīmētas pie visiem ūdens krāniem bērnudārzā un, cerams,  arī mājās :)

P3220010

Tapa arī dažādi zīmējumi un plakāti:

20160322_094313 - kopija

 

Cien. vecāki, rosinām arī mājās  lietot  dzeramo ūdeni no krāna un atteikties no veikalā nopērkamā ūdens plastmasas pudelēs!

IETAUPIET NAUDU! KRĀNĀ ŪDENS IR LABS!

Projekta ekspertes vides inženierzinātņu doktores Janas Simanovskas rakstu “Kādu ūdeni dzert” žurnālā “Vides Vēstis”  ( 46.-47. lpp.) lasiet šeit !

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Akcija “Ideālā ēdienkarte mūsu bērnudārzā” (14.-24. marts)

Šī akcija bija lieliska iespēja gan bērniem, gan vecākiem, gan darbiniekiem- kopumā vismaz 105 cilvēkiem- izmēģināt savus spēkus ēdienkartes veidošanā. Kā izrādījās, tas nebija viegli, bet ļoti interesanti un noderīgi gan! Rezultātā esam ieguvuši daudz vērtīgu ideju, kas noteikti jāņem vērā, veidojot ikdienas ĪSTO ĒDIENKARTI, jo visi savā bērnudārzā gribam ēst garšīgu un veselīgu ēdienu un izvairīties no nevajadzīgiem pārpalikumiem un pārtikas atkritumiem.

P4040003

Sirsnīgs paldies visiem akcijas dalībniekiem par atsaucību! :) 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ūdens nedēļa 3-gadnieku grupā (7.- 11. marts)

Ūdens ir zemes vislielākā bagātība, bez tā uz mūsu planētas nevarētu eksistēt neviena dzīva radība. Tādēļ rotaļnodarbībās iepazīstam ūdens labos darbus, mācāmies to taupīt. Notika  arī daudzveidīgi eksperimenti, lai iepazītu ūdens īpašības.

P3070097 - kopija

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Svinam Gulbenes dzimšanas dienu

25. februārī, Gulbenes 88. dzimšanas dienā, pēc svētku koncerta pie skaisti klātiem galdiem baudījām svētku launagu.

P2250003 - kopija

2. grupas bērni svētkus svinēja kopā ar vecākiem jau 24. februārī. Gaidot ciemiņus, mazuļi iesaistījās veselīgo salātu gatavošanā, kuriem tika pievienotas arī  Kāmja kunga atnestās smaržīgās dilles.

P2240211

P2240256 - kopija

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tā mēs ēdam (17.- 24. februāris)

Iesaistoties projektā, par galveno uzdevumu izvirzījām pārtikas atkritumu daudzuma būtisku samazināšanu. Lai noskaidrotu, kā mums šajā darbā veicas, veselu nedēļu cītīgi svērām ēdienu pārpalikumus un rēķinājām procentus :)

Lūk, rezultāti.

Secinājums- vēl daudz darāmā!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Būsim veseli!

Lai gripas vīrusi mums met krietnu līkumu, februārī mājturības nodarbībās  5-gadīgie bērni gatavo veselības maizītes ar sīpoliem, ķiplokiem un pētersīļiem. Savukārt, 6-gadnieki pašu audzētos sīpollokus pievieno pusdienu ēdieniem!  

P2120039

P2160073

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tikšanās ar Ditu Lasi 

11. februārī mūsu bērnudārzā ciemojās Veģetārā uztura skolas Vegus vadītāja Dita Lase. Audzēkņu vecāki un iestādes darbinieki ne tikai noklausījās lekciju “Veģetāra un videi draudzīga ēšana”, bet arī paši mācījās, kā šādus ēdienus pagatavot. Turku zirņu falafel ar tomātu mērci, kičari, kus-kus un dārzeņu zupa, saldais prosas sacepums- tik daudzveidīga bija mūsu ēdienkarte šajā pēcpusdienā. Garšoja lieliski! Paldies Ditai par padomiem- tie noteikti noderēs katrai saimniecei!

P2110013

P2110009

P2110024

 

Veģetārā uztura skolas mājaslapa šeit

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Piena nedēļa (1.-5. februāris)

Februāris mūsu bērnudārzā sākās, iepazīstot ļoti svarīgu un veselīgu pārtikas produktu- pienu. Bērni uzzināja daudz jaunu un interesantu faktu saistībā ar piena produktiem, mācījās tos atpazīt, zīmēja un aplicēja, izdomāja vārdus savām, no plastilīna izveidotajām, gotiņām, bija pārsteigti, uzzinot, ka citās zemeslodes vietās bērni lieto piem., kamieļu un briežu pienu. Piens tika izmantots arī eksperimentos, pētot virsmas spraigumu. Un, protams, visinteresantāk ir  gatavot pašiem! Šoreiz tapa dažādi piena kokteiļi un pat  saldējums. Mmm, izdevās tik garšīgi!

P2050083

P2050092

P2050100

5-gadnieku grupas bērni arī iepazina garo piena ceļu no gotiņas līdz mūsu galdam: 

Piena ceļš

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Akcija “Meklējam produktus BEZ palmu eļļas!” (19.janvāris- 29. februāris)

22. janvārī mājturības nodarbībā 6-gadīgie bērni kopā ar Kāmja kungu uzmanīgi izpētīja no mājām atnestos pārtikas produktu iepakojumus, lai noskaidrotu, vai to sastāvā “paslēpusies” arī neveselīgā palmu eļļa. Jā, diemžēl, arī tādi produkti tika atrasti, un bērni saprata, ka veikalā kopā ar vecākiem daudz rūpīgāk jāizlasa savu izvēlēto pirkumu sastāvs.  Pēc tam visi kopā azartiski gatavojām veselīgus augļu salātus ar jogurtu un putukrējumu bez palmu eļļas :)

P1220037 - kopija

P1220038 - kopija

P1220045 - kopija

Arī vecāki akcijas laikā daudz lielāku vērību veltīja pārtikas  produktu sastāva iepazīšanai un bieži vien bija  pārsteigti, izlasot, ka kāds iemīļotais produkts , izrādās,  satur palmu eļļu.  Mēneša laikā tika savākti vairāki desmiti produktu nosaukumu, uzlīmju, etiķešu, un tagad mēs labāk zinām, kurus produktus turpmāk iegādāties :)

P3170002

Akcijas noslēgumā izveidojām nelielu bukletu katrai mūsu bērnudārza ģimenei ar atgādinājumu- ATCERIES- LASI PIRMS ĒD!

.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jaunā gada pirmie darbi

7. janvārī  pie 6-gadīgajiem bērniem atkal ciemojās Kāmja kungs Hugo, šoreiz  kopā ar kundzi, lai uzzinātu, vai bērnu ēstgriba ir uzlabojusies un mudinātu uzlikt uz šķīvja tik daudz ēdiena, cik paši varam apēst. Bērni apsprieda dažādas idejas, kā samazināt ēdiena pārpalikumu daudzumu.

P1070010

Savukārt, 5-gadīgie bērni rotaļnodarbības laikā, apgūstot burtiņus Z un Ž, gan minēja mīklas par zirņiem, gan noskaidroja, cik tie svarīgi cilvēku uzturā “muskuļu audzēšanai”, gan iepazina dažādas zirņu šķirnes. Eksperimenta gaitā tiks noskaidrots, vai ātrāk sadīgst un labāk aug zaļie vai brūnie zirņi. Vērosim kopā!

P1070015 - kopija

 

P1070018 - kopija

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Veselīgi našķi Ziemassvētkos

Par Ziemassvētku tuvumu liecina arī pašcepto piparkūku smarža mūsu bērnudārzā. Pietiks gan pašiem, gan Ziemassvētku labdarības dāvanām, kuras palīdzēs sagatavot arī vecāki. Protams, arī Kāmja kungs atzinīgi vēro, ka piparkūku rotāšanā izmantojam dažādas sēklas un glazūru iekrāsojam ar dabiskām krāsvielām. Tagad arī paši protam gatavot dzērvenes pūdercukurā! Mmm… cik garšīgi!

PC070052 - kopija

PC070059 - kopija

PC110143 - kopija

20151211_160934 - kopija

Lūk, mūsu čaklo roku veikums:

PC150008 - kopija

 

Šīs dāvanas  saņēma Siltāju sociālās mājas iemītnieki, kurus sagatavošanas grupas bērni apciemoja 16. decembrī, kā arī pilsētas vientuļie iedzīvotāji. Viņiem mūsu Ziemassvētku sveicienus nogādāja atsaucīgie Sarkanā krusta darbinieki!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Svinam Latvijas Valsts svētkus

17. novembrī, mūsu valsts Dzimšanas dienu gaidot, vecākās grupas bērni paši gatavoja torti, un, pēc priecāšanās  latviešu tautas rotaļu pasākumā, visās grupās klājām galdus svētku pusdienām.

PB160002

PB170126

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ekoskolu globālās rīcības dienas (2.-6. novembris)

Nedēļu iesākām ar Mūsu pārtikas ceļojuma kartes veidošanu. Aizvadītajās brīvdienās bērni kopā ar vecākiem bija cītīgi pētījuši un pierakstījuši, kurās pasaules vietās izaudzēti un saražoti mūsu ikdienā lietotie pārtikas produkti. Izrādījās- mēs pārsvarā lietojam Latvijas preces! Tomēr netrūkst arī  tālu “ceļotāju”…

PB060029

Šajā dienā vecāki arī saņēma informāciju par Tiešās pirkšanas pulciņa darbību Gulbenē.

Otrdien, 3. novembrī, darbojāmies kopā ar Gulbenes 2. vidusskolas 9.a klases skolēniem. Jaunieši bija ieradušies palīgā mazajiem  bērniem veidot  “veselīgas pārtikas šķīvju” aplikācijas.  Kopā strādājot, darbs veicās raiti- šķīvīšu pietika gan katrai ģimenei, gan arī nedēļas noslēguma akcijai.

PB030062

PB030063

Trešdien, 4. novembrī, notika Gulbenes 2. vidusskolas 2. un 3. klašu skolēnu gājiens uz mūsu bērnudārzu. Skolēni bija uzzīmējuši plakātus, kuros mudināja lietot veselīgu pārtiku un rūpēties par tīru vidi, kā arī sagatavojuši dažādus “āķīgus” jautājumus bērniem.  Savukārt, mēs visus pacienājām ar veselīgiem dārzeņiem.

PB040019

Gājiena foto laikrakstā “Dzirkstele”

Ceturtdien un piektdien pilsētas ielās devāmies paši, jo notika akcija “Izvēlies atbildīgi vietējo, veselīgo pārtiku!” Bērni kopā ar savām skolotājām apmeklēja Gulbenes novada domi, laikraksta “Dzirkstele” redakciju un bērnu bibliotēku, kā arī uzrunāja pilsētas iedzīvotājus, stāstot par mūsu aktivitātēm projektā “Ēdam atbildīgi” un mudinot arī pieaugušos pievērst vairāk uzmanības uzturā lietoto produktu izcelsmei un to ietekmei uz mūsu veselību un klimata pārmaiņām pasaulē.

bernudarzs dzirkstele (4)+

PB060040

Foto- ciemos pie domes darbiniekiem

Info novada mājaslapā

Arī  bērnudārzā īpaši centāmies ēst atbildīgi- šajā dienā ēdienkartē tika iekļauti tikai vietējie, termiski maz apstrādātie pārtikas produkti, iztikām arī bez gaļas ēdieniem.

Visu nedēļu arī čakli vācām makulatūru un aicinājām  pilsētas iedzīvotājus mums piebiedroties. Cilvēki bija ļoti atsaucīgi, un rezultāts ir pārsteidzoši labs- esam nodevuši otrreizējai pārstrādei vairāk kā 2 tonnas makulatūras, un tas ir nozīmīgs veikums klimata pārmaiņu labā!  Sirsnīgs paldies visiem atsaucīgajiem palīgiem!

 ………………………………………………………………………………………………………………………….

Kāmja kungs ciemos pie bērniem

30. oktobrī ciemos pie vecākās grupas bērniem atkal bija ieradies projekta galvenais tēls- Kāmja kungs, kurš, kā jau mēs visi zinām, meklē savai ģimenei jaunu mājvietu. Šoreiz viņš novērtēja bērnu gatavotās Veselības grāmatiņas un… palika ļoti apmierināts par nopietno veikumu.

PA300009

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Putras pēcpusdiena mazuļu grupā 29. oktobrī

Kopā ar savām māmiņām I jaunākās grupas bērni gan cienājās ar garšīgām putriņām, gan piedalījās rotaļās, gan klausījās skolotāju sagatavotās tautasdziesmas un vēroja pat nelielu uzvedumu!

PA290119

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Putras nedēļa (19.-23. oktobris)

“Mums garšo putras!” tāds ir bērnu secinājums pēc Putras nedēļas. Katru dienu bērni kopā ar savām skolotājām, kā arī profesoru Graudu un ziņkārīgo Pūčulēnu gan krāja gudrības par putras labumiem, gan arī paši iemēģināja roku to gatavošanā. Par to, vai tiešām putras vairo arī spēku un izveicību, varējām pārliecināties nedēļas noslēguma sporta aktivitātē. Izrādījās- jā, tiesa gan,- esam kļuvuši vēl stiprāki!

PA230062

PA230105

Info laikrakstā “Dzirkstele”

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Rudens pārgājieni uz ēdināšanas uzņēmumiem 12. un 14. oktobrī: 

Vecākās grupiņas bērni ciemojās kafejnīcā “Kantes krogs”. Viesmīle Liene pastāstīja  par veselīgiem ēdieniem un pacienāja mūs ar svaigu kāpostu salātiem. Pēc tam pagatavojām  ābolu un burkānu sulas.
PA120125

Sagatavošanas grupas bērni iepazina konditora darbu kafejnīcā “Gardums”.  Bērni paši veidoja savu maizīti no mīklas, apsmērēja to ar sakultu olu, uzlika ābolu šķēlītes un apbārstīja ar kanēļa- cukura maisījumu.  Tad… tikai 10 minūšu gaidīšana un- savu brīnumu nogaršošana!

PA140193

Info novada jauniešu mājaslapā

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ābolu talka 1. oktobrī 

Mūsu ābelēm šoruden   raža varen laba- ābolu pietiek gan ikdienas ēdienreizēm, gan ziemas krājumiem.  Ar prieku lasām, mizojam un griežam, un saimnieces vāra ievārījumu.

PA010115

PA020009

PA020001

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pārmaiņu ēdienkartes aptauja

Vecāku sapulcēs lūdzām aizpildīt anketas par pārtikas patēriņa paradumiem mūsu audzēkņu ģimenēs. Lūk: Ģimeņu aptaujas rezultāti

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Miķeļdienas Maizes svētki 29. septembrī

Gatavojoties svētkiem, iepazinām visu garo ceļu, kas jāpaveic labībai, līdz tā nonāk mūsu galdā kā smaržīgs un garšīgs maizes kukulītis. Nemaz nebija tik viegli iemācīties atšķirt graudus un iegaumēt dažādos maizes izstrādājumu nosaukumus! Tomēr galā tikām labi un svētkos varējām gan dziedāt un rotaļāties, gan cienāties ar pašu gatavotām un māmiņu sarūpētām maizītēm.

P9290048

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

“Ēdam veselīgi!” (21.- 25. septembris)

Latvijas Veselības nedēļā uz bērnudārzu no saviem dārziem nesām  dažādus rudens labumus, mācījāmies tos atpazīt un atveidot, smaržojām un, protams, garšojām. Mmmm… cik gardi un veselīgi ir āboli un bumbieri, burkāni un kāposti, ķirbji un kabači!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Izglītības iestāde, piedaloties projektā „Ēdam atbildīgi!” saņem finansiālu atbalstu savu ideju īstenošanai no Eiropas Savienības. Dokuments sagatavots „Ēd atbildīgi!” projekta ietvaros ar finansiālu atbalstu no Eiropas Savienības. Par dokumenta saturu atbild oficiālais projekta partneris un pārstāvis Latvijā – Vides izglītības fonds.