Jaunumi

Riti, mana valodiņa!

Jaundzimušā ierašanās pasaulē ir brīnumains notikums, kuru pavada gan saviļņojums un neaprakstāms prieks, gan arī nemitīgas rūpes – vai ar bērniņu viss ir kārtībā, vai attīstība ir atbilstoša un pietiekami raita. Protams, attīstības ātrums katram mazulim var atšķirties, taču jebkurā gadījumā vērts būt informētiem par vēlamāko attīstības gaitu, šajā gadījumā – par  veiksmīgu valodas attīstību.

 Vecāku un bērnu sadarbība

Veiksmīgas valodas attīstības pamatā ir vecāku attiecības ar bērnu, turklāt valodas attīstība sākas jau no bērna pirmajām piedzimšanas dienām. Jo bērniņš jūtas labāk, jo labāk attīstās arī viņa valodiņa. Vecākiem jābūt ļoti vērīgiem un nosvērtiem attiecībā uz bērnu.Tāpat jāatceras, ka valoda vislabāk attīstās tieši kopā ar darbošanos. Mēģināsim iedziļināties bērna valodas attīstības kritērijos līdz četru gadu vecumam, lai saprastu, kā vecāki var palīdzēt attīstīt sava bērna valodu, kā arī – pēc kādām pazīmēm nojaust, ka uztraukumam ir pamats.

Līdz sešu mēnešu vecumam

No dzimšanas līdz sešu mēnešu vecumam zīdainis reaģē uz trokšņiem, pagriežot galviņu trokšņa virzienā, tāpat izrāda interesi par apkārt notiekošo un „runā” pats savā valodā.

Lai attīstītu valodiņu, vecākiem noteikti jāskatās uz bērnu, kad ar viņu runā. Būtiski ir arī tas, lai vecāki atvases rotaļu brīžos būtu mierīgi un draudzīgi noskaņoti. Vecākiem jāatkārto tās skaņas, ko „runā” zīdainītis – lai bērns pats sadzirdētu, ko viņš saka. Ir arī jāvēro, kur mazulis skatās, un tas jākomentē, piemēram: „Jā, tur iet tava māsa.” Vēlams, lai tiktu aprakstītas arī darbības – „Tagad es novilkšu tev zābakus, tad jaku. Es sasildīšu tev pudelīti.” Arī sajūtu nosaukšana ir vērtīga: „Jā, ūdens ir silts.”

Ja bērns neizdveš nekādas skaņas, neveido acu kontaktu un nereaģē uz trokšņiem, būtu jāvēršas pēc palīdzības pie pediatra.

Līdz divpadsmit mēnešiem

Līdz gada vecumam bērns jau saprot vienkāršus uzdevumus, saka „mamma” un „tētis”, atsaucas, dzirdot savu vārdu, atpazīst vecvecākus un citus tuviniekus.

Vecākiem šajā attīstības posmā būtu jāļauj mazajam pašam darboties ar spēļu klučiem, palīdzot vien tad, ja viņš pats vairs netiek galā. Noteikti jādod bērnam apstiprinājums,ja viņš ir izdarījis kaut ko labu, piemēram: „Jā, tieši tā, šajā kastītē stāv tavas mašīnas; jā, šādi krūze stāv pareizi.” Spēlējoties bērns mācās jaunus vārdus. Droši atkārtojiet nosauktos vārdus pareizi – arī tad, ja bērns tos izrunā nepareizi – maza bērna runu nav ieteicams atdarināt, jo tas traucēs pareizas valodas apguvi. Ja kopā ar bērnu skatīsieties grāmatas ar ilustrācijām un aprakstīsiet tās, arī šis process attīstīs valodiņu, jo mazais uzzinās daudz jaunus tēlus un vārdus. Varat kopīgi klausīties arī pasaku audioierakstus un lasīt grāmatas. Tāpat neizvairieties nosaukt bērna jūtas un sajūtas vārdos: „Jā, bija auksti!” vai „”Jā, tev tas patīk!” utt.

Ja bērns līdz gada vecumam kontaktējas tikai ar žestiem un mīmiku – proti, nav apguvis pirmos vārdus, arī šajā gadījumā noteikti griezieties pēc palīdzības pie speciālista.

Līdz trīs gadu vecumam

No viena līdz divu gadu vecumam bērns jau prot nosaukt zināmus priekšmetus, saprot vienkāršus norādījumus un teikumus. Vārdu krājums palielinās. No divu gadu vecuma bērns jau saprot garākus teikumus, spēj izpildīt nelielus uzdevumus, izrunāt savu vārdu, viņa spēkos ir pateikt arī teikumu no diviem vārdiem. Bērnam   patīk novērot un atdarināt spēļu skaņas, piemēram, skaņu, kā brauc mašīnas. Līdz trīs gadu vecumam bērns saprot vienkāršus teikumus, prot uzdot jautājumus, veido sarunu, kā arī lieto prievārdus (uz galda, zem gultas), apstākļa vārdus ( iekšā kastē, iet lēni, skriet ātri) un vārdus daudzskaitlī (suņi, mājas, koki utt.).

Vecākiem ieteicams lasīt kopā ar bērnu vienkāršas grāmatas ar attēliem, viens otram stāstot, kas tur redzams. Vēlams, ka vecāki mutiski apstiprina to, ko saka bērns, piemēram: „Jā, tā ir mašīna, bet tas ir traktors.” Pavērojiet, vai bērns izrāda interesi par krāsām un dažādām formām. Kad bērns dara ko jaunu un viņam tas sāk izdoties, sakiet: „Es priecājos, tev jau labi izdodas!” Tos vārdus, kurus bērns izrunā nepareizi, atkārtojiet pareizi, bet nelieciet bērnam uzreiz atkārtot jūsu teikto. Novērojiet un nosauciet tos objektus, par kuriem viņš interesējas: „Jā, tur uz zara sēž putniņš.” Ļoti būtiski ir nepārtraukt bērnu, kad viņš runā.

Noteikti meklējiet palīdzību, ja bērns līdz trīs gadu vecumam lieto tikai dažus vārdus un runā nesaprotami, neveido teikumus no diviem vārdiem un nesaprot jūs. Tāpat uztraukumam ir pamats, ja bērns pārstāj sarunāties, viņa runa vairs neattīstās vai pat pasliktinās.

Līdz četru gadu vecumam

No trīs līdz četru gadu vecumam bērns jau veido teikumus, gramatikas ziņā bērna runa jau līdzinās pieauguša cilvēka runai, viņš arī uzdod jautājumus un atkārto teikto. Tāpat viņš saprot vienkāršas instrukcijas, spēj izpildīt nelielus uzdevumus un nosauc savas darbības.

Vecāki! Uzmanīgi ieklausieties sava bērna teiktajā un apstipriniet to, ko viņš saka. Nebaidieties nosaukt vārdos sava, citu bērnu jūtas, piemēram: „Redzi,tas puisēns skumst!” Lasiet pasakas un kopā pārrunājiet izlasīto, turklāt būtiski ir arī rādīt bērnam, kā jūs lasāt. Vēlams kopā veidot stāstiņus, atstāstīt pasaku fragmentus. Tādā veidā tiks rosināta bērna pozitīvā attieksme pret lasīšanu un valodu, turklāt attīstīsies arī radošā domāšana un fantāzija.

Ja bērns runā nepilnos teikumos (turklāt jauc vārdu kārtību), neveido daudzskaitli, nespēj uzsākt teikumu vai atkārto tikai atsevišķus vārdus, kā arī apkārtējie cilvēki nesaprot, ko viņš saka, ir pamats sākt uztraukties un meklēt speciālista palīdzību. Bērnam šādā vecumā būtu jāspēj pastāstīt par nesen notikušiem notikumiem, ja viņš to nespēj, tas ir būtisks brīdinājuma signāls. Jo ātrāk dosieties pēc palīdzības, jo veiksmīgāk tiks pārvarēta esošā problēma!

Materiālu sagatavoja logopēde Gunita Sliede

 

Prieks ir izstarot un izdalīt. Izdalīt to, kas mums pieder, vienalga, vai tā būtu maize vai māja, doma vai sapnis, un zināt, ka ir kāds, kas to saņem. (Z.Mauriņa)

Kā jau katru gadu, gaidot Ziemassvētkus,  arī šogad visi kopā sarūpējām  skaistas dāvanas līdzcilvēkiem. Vecāki dāsni ziedoja gardus našķus, bērni kopā ar skolotājām izgatavoja burvīgus rūķīšus. Ar laipnu Sarkanā krusta darbinieku gādību mūsu dāvanas saņems tie cilvēki, kuriem tās visvairāk vajadzīgas. 
Paldies visiem- bērniem, darbiniekiem un vecākiem par iesaistīšanos Ziemassvētku labdarības dāvanu sagatavošanā, paldies par atsaucību, labestību, sirds siltumu! Esam gandarīti, ka ar mūsu saimes līdzdalību kādai sirsniņai šajos svētkos būs siltāk un gaišāk!

 

Aizvadītas Ekoskolu rīcības dienas 2019. Paldies visiem aktīvajiem dalībniekiem!

Novembra pirmajā nedēļā mūsu Ekoskolas saime iesaistījās gadskārtējās Rīcības dienās, kas ir  plašākā vides kampaņa Ekoskolu tīklā,  lai kopīgiem spēkiem rosinātu cilvēkus izdarīt ilgtspējīgas izvēles labākas un drošākas nākotnes vārdā.

Rīcības dienu moto bija “Par nākotni bez klimata krīzes!” un ikviens tika aicināts mainīt sevi, savu rīcību, nevis klimatu.

Mūsu Rīcības dienu labie darbi:

* Ģimeņu foto akcija  “Dodies dabā bez auto!”   Aktīvākās mūsu audzēkņu ģimenes devās garās pastaigās, fotografējās un bildītes ievietoja sociālajos tīklos ar mirkļbirku #Dedzini kalorijas nevis degvielu!

* 5-6-gadnieku grupās notika interaktīvas nodarbības “Terra ir slima”. Bērni iepazina beļģu autoru foto stāstu par zemeslodes nedienām  un savas izjūtas attēloja zīmējumos;

* 4-5-gadnieki piedalījās radošo darbu konkursā bērnudārziem “Uzliec pauzi plastmasai!”,  lai veicinātu izpratni par plastmasas un mikroplastmasas kaitīgo ietekmi uz vidi un cilvēkiem.  Bērni noklausījās pasaku “Plastmasas lietus” un vizuālās mākslas darbiņos attēloja  pasakā pausto aktualitāti. 

* Visās grupās bērni kopā ar skolotājām iepazina, apsprieda un vizualizēja jauno vides kodeksu jeb zaļo solījumu, kā arī mācījās B.Brices  dziesmiņu “Kas notiek zem zemes”;

* Āra nodarbību dienā, 7.novembrī,  visas grupas devās garās pastaigās un pārgājienos, lai mācītos ārpus ierastās vides. Bērni apmeklēja VUGD Gulbenes depo, Gulbenes valsts ģimnāziju, pabija Sporta centrā, ģimenes studijā Guguce, Spārītes parkā,  noskatījās leļļu izrādi Kultūras centrā un, atgriezušies bērnudārzā, ar lielu aizrautību ugunskurā cepa maizīti;

* Mazās ekopadomes bērni sagatavoja aicinājumu visai pirmsskolas saimei;

* Pieaugušie visu nedēļu  izvēlējās vairāk pārvietoties kājām un sagatavoja vēstuli novada pašvaldībai ar lūgumu izveidot auto stāvlaukumu Dzeguzes ielā.

* Rīcības nedēļas laikā tika savākti un nodoti pārstrādei 360 kg makulatūras.

Esam paveikuši daudzus labus darbus un snieguši savu nelielo pienesumu klimata pārmaiņu mazināšanā. Esam uzzinājuši jaunu informāciju, esam labāk ielāgojuši, ka katra, kaut niecīga, rīcība  ietekmē pasauli. 

PALDIES VISIEM AKTĪVAJIEM RĪCĪBAS DIENU DALĪBNIEKIEM!

Rīcības dienas aizvadītas, tomēr aicinājums  MAINI SEVI, NEVIS KLIMATU paliek spēkā!

Rīcības dienu foto: šeit!

 

 

 

 

 

 

Pateicamies mūsu atsaucīgajām ģimenēm par dzīvnieku pārtikas ziedojumiem!

Kā jau katru rudeni, arī šogad, Starptautisko Dzīvnieku aizsardzības dienu gaidot, aicinājām mūsu audzēkņu un darbinieku ģimenes ziedot suņu un kaķu barību. Esam bijuši ļoti atsaucīgi! Kopīgiem spēkiem esam savākuši apt. 100 kg suņu un 45 kg kaķu pārtikas, kas palīdzēs vieglāk pārciest gaidāmo ziemu tiem  Gulbenes novada dzīvniekiem, kuri nesaņem pienācīgu aprūpi no saviem saimniekiem. Daļa mūsu ziedojuma nonāks  arī pie Alūksnes dzīvnieku patversmes “Astes un Ūsas” iemītniekiem. 

Savukārt, bērni  saņēma  “saldo paldies”- konfektes- no Ķepaiņu draugu kluba un novada pašvaldības.

Foto šeit!

 Ar šādu praktisku rīcību mēs, pieaugušie,  mācām bērniem labestību un vairojam pasaulē sirsnību un cilvēcību.  Dots devējam atdodas!

Gulbenes  Ķepaiņu draugu kluba vadītāja pateicas bērniem, vecākiem un darbiniekiem par dāsnumu!  

kdk

 

Eiropas Sporta nedēļas ietvaros mūsu dārziņā notika dažādas interesantas kustību aktivitātes

Bērni ar prieku un sajūsmu gatavojās olimpiskajai dienai un ļoti cītīgi apguva visus vingrinājumus. 20.septembrī, Olimpiskajā dienā,  visi veica vingrinājumus ar lielu atbildību un centību.  Foto šeit!

23. septembrī notika Velo diena. Arī šim  braucienam bērni bij atbildīgi gatavojušies. Visiem bija uzvilktas   un drošības vestes un lielai daļai arī ķiveres. Uzmanīgi  noklausījušies  policista atgādinājumu par drošības noteikumu ievērošanu,  5-6-gadnieki devās braucienā  pa Gulbīšu parku. Atgriežoties bērnudārzā,  bija sagatavotas stafetes braukšanai. Visiem  bērniem pēc kārtīgas izbraukāšanās bija sārti vaigi un smaids sejā. Foto šeit!

25.septembrī  ar 5-gadnieku  grupas audzēkņiem  apmeklējām Gulbenes sporta centru. Bērni ar lielu aizrautību izskrējās pa milzīgo zāli un piedalījās dažādās atrakcijās,  ko organizēja Sporta centra treneris Jānis. 

26.septembrī kopā ar 6-gadnieku grupas bērniem  apmeklējām Gulbenes bānīša depo. Iepazināmies ar depo darbību un izbraukājāmies ar rokas vilcieniņu. Bērniem tas ļoti patika. Apskatījām lokomotīvi no iekšpuses un noskaidrojām,  ka vilcienam nav stūres, bet to vada ar  dažādām svirām  un krāniem. 

Sporta skolotāja Līga Sarkane