“Uzkop dzīvībai saudzīgi!”

2018.gadā esam iesaistījušies jaunā kvalitatīvas vides un veselības projektā „Uzkop dzīvībai saudzīgi!”

Projektu organizē biedrība „Dzīvosim zaļi” sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu Greenwalk.eu 

Projekta mērķis ir mazināt sadzīves ķīmijas radīto dabas piesārņojumu un ietekmi uz veselību, veicinot videi un veselībai saudzīgu tīrīšanas līdzekļu pielietošanu, kā arī plastmasas iepakojumu samazināšanu. 

MŪSU DARBI PROJEKTĀ

 • 3 izglītojošas lekcijas par ekoloģisku, videi un veselībai saudzīgu uzkopšanu ar praktiskajām nodarbībām iestādes darbiniekiem;
 • Praktisks izmēģinājums – grupu telpu uzkopšana 2 mēnešu garumā ar videi draudzīgu līdzekļu izmantošanu. Izmēģinājuma laikā tiek fiksēts patērēto sadzīves tīrīšanas līdzekļu apjoms, sastāvs un izmaksas, kā arī citi novērojumi – tīrīšanas līdzekļu efektivitāte, smarža, ietekme uz pašsajūtu, veselību. 
 • Rezultātu apkopošana – fināla materiāla izstrāde, kurā fiksēts projektā laikā izdarītais un  secinātais.

* Projekta koordinatore mūsu PII- vadītājas vietniece  izglītības jomā Inita Artistova.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Secinājumi par darbu projektā:

 • Greenvalk mikrošķiedras drāniņas, pastas, trauku mazgājamie līdzekļi, veļas pulveris lieliski notīra visas virsmas.
 • Trauku mazgāšanai un logu stiklu tīrīšanai pietiek ar tīru ūdeni un attiecīgo drāniņu.
 • Laikā, kad lietojam Greenwalk produkciju, gaiss iestādē kļuvis svaigāks un virsmas spodrākas.
 • Salīdzinot ar 2017.gada 2 mēnešiem, izlietots 10x mazāk putekļu lupatiņu, 5x mazāk trauku švammes un plastmasas iepakojumu, 3x mazāk veļas mīkstinātāja un 2x mazāk veļas pulvera.
 • Trauku, grīdu un tualešu tīrīšanas līdzekļu izlietojums ir minimāls, to pat nevar salīdzināt.
 • Nav apkopoti dati par naudas līdzekļu ekonomiju ilgtermiņā, jo projekta laikā Greenwalk līdzekļus iegādājāmies par īpašām cenām.
 • Tā kā Greenwalk līdzekļi ir veselībai draudzīgi, telpu uzkopšanā varam vairāk iesaistīt audzēkņus.
 • Darbošanās projektā bija lieliska iespēja pārvērtēt savus uzkopšanas paradumus gan pirmsskolas izglītības iestādē, gan ģimenēs, kā arī iegūt jaunu interesantu un svarīgu informāciju par tīrīšanas līdzekļu sastāvu un ietekmi, par videi un veselībai draudzīgu uzkopšanu.
 • Mums jāturpina pilnveidot darbinieku, audzēkņu un vecāku zināšanas par videi un veselībai draudzīgas uzkopšanas nozīmīgumu un veidot izpratni, ka katra cilvēka rīcība ietekmē pasauli, kurā dzīvojam.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Priecīga ziņa- esam ieguvuši 1.vietu vides projektā “Uzkop dzīvībai saudzīgi”!

Projekta organizatori- biedrība “Dzīvosim zaļi” un SIA “Greenwalk”- īpaši uzteica mūsu ieguldījumu projekta realizēšanā, sabiedrības izglītošanā un vides uzlabošanā!

Saņemtā Galvenā  balva-   100% atlaide tīrīšanas līdzekļu iegādei no  “Greenwalk” būs lieliska papildus iespēja veselu gadu turpināt uzkopt telpas, saudzējot veselību un apkārtējo vidi!

Sirsnīgs paldies visiem, kas piedalījās projekta īstenošanā! Mēs esam malači!

……………………………….……………………………………………………………………………………………………………………..

Zaļie padomi– tā nosaucām avīzīti, kurā apkopojām idejas un ieteikumus, kā uzkopt videi un veselībai saudzīgāk. Iestādes darbinieki un vecāki iesaka ikdienas tīrīšanai izmantot sodu, etiķi, citrona sulu, sāli, sinepju pulveri, ziepes. Tie ir ne vien efektīvi, bet arī lēti tīrīšanas līdzekļi, kas ātri un pilnīgi sadalās, nepiesārņojot ūdeni un vidi!

Avīzīte ir nonākusi visās audzēkņu un darbinieku ģimenēs, to dāvināsim saviem viesiem. Lasiet arī šeit!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Aprīlī, kad telpu uzkopšanā iztiekam bez videi un veselībai kaitīgiem  ķīmiskiem līdzekļiem  un lietojam tikai tīrā ūdenī samitrinātas mikrošķiedras drāniņas, šajos darbos ar lielu prieku iesaistās arī bērni. 

Čaklie 4-5-gadnieki  kopā ar pieaugušajiem rūpīgi  mazgā ne vien savas rotaļlietas, bet arī galdus un citas virsmas grupas telpā. Arī izlietni pēc roku mazgāšanas tagad bērni var  izmazgāt paši.  Bērni mācās darba tikumu un atbildību! Kas gan var būt vērtīgāks par apziņu:  ES TO VARU!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

12.- 16.martā aicinājām vecākus  un darbiniekus piedalīties aptaujā par uzkopšanas paradumiem jūsu ģimenē!

Anketu rezultāti šeit!

Diemžēl ģimenēs visbiežāk lietotie uzkopšanas līdzekļi satur daudz kaitīgu vielu. Par to lasiet šeit!

Paldies atsaucīgajām ģimenēm par idejām, kā uzkopt videi un veselībai draudzīgāk! Jūsu priekšlikumi tiks apkopoti!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Sākot ar 5.martu, grupu telpu uzkopšana notiek ar jaunajiem “Greenwalk” produktiem. Tas nozīmē, ka, uzkopjot telpas,  pārsvarā tiek izmantots tikai  tīrs ūdens un īpašas mikrošķiedras drāniņas. Tikai ļoti netīrām virsmām nepieciešams kāds piliens tīrīšanas līdzekļa vai piciņa pastas. Lai arī viss vēl neveicas tik gludi, kā iecerēts, jau esam pamanījuši, ka gaiss grupu telpās kļuvis svaigāks,  trauki mirdzošāki, un skolotāju palīgiem- lielāks prieks strādāt! 

P3090285 (1280x960)

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Uzsākot darbu projektā, veicām pētījumu par mūsu pirmsskolā līdz šim lietotajiem telpu uzkopšanas līdzekļiem un to izmaksām, kā arī saskaitījām, cik daudz dažādu plastmasas iepakojumu esam izlietojuši viena gada laikā.  Skaitļi ir iespaidīgi: 2017.gadā telpu uzkopšanai un veļas mazgāšanai esam lietojuši 24 nosaukumu sadzīves ķīmijas produktus par gandrīz 900 EUR!  Izlietoti vairāki desmiti kg veļas pulvera un ļoti daudz litru trauku un grīdas mazgāšanas līdzekļu.  Un tas viss bija iepakots 324 plastmasas pudelēs! 

Secinām- jāuzkopj videi un veselībai draudzīgāk!